Title Image

Blog

7 zásad správneho užívania antibiotík

Ak odchádzate od lekára s lekárskym predpisom na antibiotiká prečítajte si týchto 7 zásad o správnom užívaní antibiotík, aby Vaša liečba bola účinná a prebiehala čo najlepšie.

Antibiotiká sú lieky, ktoré pôsobia proti baktériám – zastavujú rast a množenie baktérií alebo ich zabíjajú. Používajú sa výhradne na liečbu bakteriálnych infekcií.
Antibiotiká vždy predpisuje lekár. Keďže pri akútnych ochoreniach je potrebné nasadiť lieky čím skôr, lekár väčšinou určuje liečbu antibiotikami empiricky, teda na základe skúseností. Rozhoduje sa podľa zdravotného stavu pacienta a podľa aktuálnych odporúčaní o najčastejších pôvodcoch infekcií v danom regióne.

Ak chcete vedieť ako treba antibiotiká užívať, aby mali čo najlepší účinok čítajte ďalej.

1. Antibiotiká užívajte v predpísanej dávke a predpísanom časovom intervale. Antibiotikum treba užívať pravidelne. Ak zabudnete užiť liek, vezmite ho hneď ako si na to spomeniete a ďalej dodržiavajte predpísaný interval podávania. Neprerušujte svojvoľne užívanie antibiotík a nemeňte si dávku.

2. Niektoré antibiotiká sa užívajú nalačno (1 hodinu pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle) (napr.: Penbene, V PNC), niektoré s jedlom (napr.: Amoksiklav, Augmentin). Iné pôsobia lepšie ak sa užijú po jedle (napr.: Zinnat). Odbornú informáciu o správnom užívaní lieku v súvislosti s jedlom Vám poskytne lekárnik pri výdaji antibiotika v lekárni alebo ju nájdete v príbalovom letáku.

3. Dobu užívania antibiotík stanoví lekár. Väčšinou treba využívať celé balenie liečivého prípravku. Preto neprestávajte užívať lieky, keď sa cítite lepšie. Ak liečbu prerušíte príliš skoro, infekcia sa úplne nevylieči a niektoré baktérie prežijú. Takto vznikajú rezistentné baktérie, na ktoré už antibiotikum, ktoré ste užívali nezaberá a treba voliť iné, účinnejšie.
Zvyčajne sa antibiotikum užíva ďalšie 3-4 dni po tom, ako Vám je lepšie.

4. Antibiotikum, ktoré ste si v lekárni vybrali je určené pre Vás – dávka je prispôsobená pre Váš organizmus, pre aktuálne ochorenie a dobu užívania. Lieky doužívajte, nenechávajte si ich do budúcna a ani sa o nedoužívané balenie nedeľte s niekým iným. Inému pacientovi nemusí liek zabrať, ba naopak môže ešte zhoršiť jeho stav.

5. Ak máte podozrenie na nežiadúce účinky lieku, informujte o tom svojho lekára alebo lekárnika. Neprestávajte užívať antibiotiká svojvoľne. Lekár alebo lekárnik Vám poradia, či nežiadúci súvisí s antibiotickou liečbou a či je potrebné liečbu prerušiť.

6. Ak dlhodobo užívate lieky na iné ochorenia, povedzte o nich Vášmu lekárovi alebo lekárnikovi. Medzi niektorými liekmi môžu vzniknúť liekové interakcie, ktoré zapríčiňujú nežiadúce účinky. Lekár pre Vás vyberie antibiotikum, ktoré sa s Vašimi liekmi dobre znáša.

7. Ak si nie ste istí správnym používaním liekov poraďte sa so svojim lekárom alebo sa obráťte na svojho lekárnika.

Nezabudnite, že správnym užívaním antibiotika zvyšujete možnosť, že Vám lieky zaberú aj nabudúce. Pri ich nesprávnom používaní sa ľahko vyvíjajú baktérie odolné voči bežným antibiotikám. V dôsledku toho treba na ich zničenie voliť stále silnejšie antibiotiká. Nanešťastie rezistencia na antibiotiká stúpa oveľa rýchlejšie ako výskum nových antibiotík. Buďme zodpovední a zachovajme antibiotiká účinné aj pre budúce generácie.

Ako ste na tom Vy – dodržiavate tieto pravidlá? Alebo máte doma nedoužívané antibiotiká, ktoré by sa ešte mohli zísť?