Blog

Aký je rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím?

Chrípka a bežné nachladnutie sú ochorenia dýchacích ciest, každé z nich však vyvoláva iný vírus. Pretože tieto dve ochorenia majú podobné príznaky, ťažko sa rozlišujú. Vo všeobecnosti je chrípka horšia ako nachladnutie. Nachladnutie má zvyčajne miernejšie prejavy.

Nachladnutie je väčšinou neškodné a bez vážnych zdravotných následkov. Niekedy sa však môžu baktérie rozšíriť po dýchacích cestách a spôsobiť vážnejšie problémy na rôznych miestach, napríklad v prínosových dutinách. Infekcia hrtana a hlasiviek môže spôsobiť, že stratíte svoj hlas. U detí, dojčiat a malých detí sa môže nachladnutie rozšíriť do ucha a vyvolať infekciu stredného ucha. Bakteriálne infekcie v krku môžu spôsobiť bolesť hrdla až zápal mandlí (tonzilitídu).

Na druhej strane chrípka spôsobuje veľmi vážne komplikácie častejšie. Sú nimi ohrozené určité skupiny ľudí ako malé deti, osoby staršie ako 65 rokov, tehotné ženy a ľudia s určitými chronickými chorobami.

 

Ako môžete rozpoznať rozdiel medzi nachladnutím a chrípkou?

Pretože majú nachladnutie a chrípka veľa spoločných symptómov, môže byť ťažké (alebo dokonca nemožné) rozpoznať medzi nimi rozdiel.

 

Aké sú príznaky chrípky v porovnaní s príznakmi nachladnutia?

Nachladnutie sa často začína bolesťou hrdla, zvyčajne čoskoro nasleduje upchatie alebo tečenie z nosa. Medzi ďalšie príznaky nachladnutia patrí, kýchanie, pálenie očí a kašeľ. Niekedy býva nachladnutie sprevádzané teplotou až horúčkou, celkovou slabosťou, bolesťou hlavy a bolesťami kĺbov. Pri nachladnutí mávajú ľudia častejšie ako pri chrípke upchatý nos alebo tečenie z nosa.  Väčšinou trvá niekoľko dní, kým sa nachladnutie naplno rozvinie.

Chrípka sa zvyčajne začne naraz, a to vysokou horúčkou, zimnicou a bolesťami svalov, kĺbov a celého tela. Príznaky chrípky bývajú intenzívnejšie ako príznaky nachladnutia.

 

Kedy treba vyhľadať lekára?

  • pri teplote vyššej ako 38°C, ktorá sa nedá zraziť
  • príznaky, ktoré trvajú dlhšie ako 10 dní a nezlepšujú sa
  • príznaky, ktoré sú závažné alebo nezodpovedajú typickým príznakom chrípky a nachladnutia
  • ak máte bolesť na hrudníku
  • ak trpíte dýchavičnosťou alebo máte problémy s dýchaním
  • u detí mladších ako 3 mesiace s horúčkou nad 38°C, by ste mali ihneď kontaktovať detského lekára

Čo môžete urobiť, aby ste sa cítili lepšie?

Aby ste sa cítili lepšie, mali by ste si dopriať odpočinok a piť veľa tekutín. Pre zmiernenie prejavov chrípky a nachladnutia si v lekárni môžete zakúpiť lieky, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Pozorne si vždy prečítajte príbalovú informáciu a užívajte lieky podľa pokynov. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako svojmu dieťaťu nasadíte lieky proti chrípke alebo nachladnutiu. Niektoré lieky totiž môžu obsahovať zložky, ktoré nie sú vhodné pre deti.

Antibiotiká vám nepomôžu sa rýchlejšie vyliečiť z chrípky ani z nachladnutia. Nie sú účinné proti vírusom, ktoré ich spôsobujú. Ak ich budete brať zbytočne, nemusia vám nabudúce zabrať a váš organizmus bude ťažšie bojovať s ďalšou bakteriálnou infekciou.