Čo je to cukrovka, alebo inak nazývané ochorenie Diabetes mellitus

Cukrovka je chronické ochorenie spôsobené trvale zvýšenou hladinou cukru. O cukrovke hovoríme vtedy, ak je hodnota cukru v krvi nalačno (8 hodín po poslednom jedle) viac ako 7,00 mmol/l a 2 hodiny po jedle alebo pri náhodnom stanovení viac ako 11,00 mmol/l.

Cukor je základný zdroj energie, ktorá je potrebná pre správne fungovanie ľudského organizmu. Táto energia je v tele pripravená pre ,,okamžité,, použitie. Cez tráviaci trakt sa cukor dostáva do krvného obehu, kde sa  pomocou hormónu inzulínroznáša ďalej do ostatných buniek. Touto cestou sa cukor v organizme využije alebo sa ukladá do tukového tkaniva ako zásoba.

Pri nedostatku inzulínu alebo jeho zníženom účinku sa cukor nemá ako dostať do okolitých buniek, dochádza k tzv. hyperglykémii, čo je zvýšená hladina cukru v krvi. Telo za takýchto podmienok nedokáže efektívne využiť glukózu. Bunky ako zdroj energie začnú využívať tuky, kedy sa v tele tvoria silné kyseliny, ktoré prekysľujú organizmus. Taktiež dochádza k zvýšenému odbúravaniu bielkovín, čo sú základné stavebné jednotky bunky.  Následkom týchto dejov dochádza ku rôznym komplikáciám spojených s diabetom.

Pri trvale zvýšenej hladine cukru (glukózy) v krvi sa cievy zužujú, až sú nepriechodné. Urýchľuje sa rozvoj aterosklerózy (kôrnatenie tepien) a zhoršuje sa prekrvenie orgánov. Často je postihnuté srdce, čím sa zvyšuje riziko vzniku infarktu a iných srdcovo-cievnych ochorení. Zhoršené prekrvenie postihuje veľa krát aj funkciu obličiek a má za následok závažne poruchy zraku. Jedným s najčastejších komplikácií spojených s cukrovkou je tzv. diabetická neuropatia, porucha funkcie nervov spôsobená trvale zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Hyperglykémia môže prebiehať aj bez príznakov. Ale trvalo zvýšená hladina cukru v krvi sa prejaví závažnými komplikáciami. Keďže glukóza na seba viaže vodu, pacient je nútení často močiť (až 4 litre za deň). Ďalším príznakom je hlad, smäd a suchosť v ústach, hlavne v noci. Prítomné sú pocity únavy, slabosti, niekedy dochádza k výraznej strate na hmotnosti. Následkom poškodenia nervov sa znižuje citlivosť v dolných končatinách. Ďalším príznakom sú aj pocity pálenia na prstoch dolných končatín, drobné svalové zášklby dolných končatín a kŕče. Na koži sa horšie hoja rany. Celkovo je organizmus náchylnejší na infekcie rôzneho pôvodu. Najzávažnejším prejavom je kóma, život ohrozujúci stav, spôsobený silným prekyslením organizmu, vysokou hladinou cukru v krvi a dehydratáciou.

Čo spôsobuje vznik cukrovky?  Sedaví spôsob života, vek, vysoká hmotnosť a nesprávna životospráva bývajú častou príčinou vzniku diabetes mellitus 2. typuktorá postihuje hlavne dospelú populáciu. Táto forma cukrovky je najbežnejšou a často dlhé roky prebieha bez príznakov. Naopak, diabetes mellitus 1. typu je ochorenie, ktoré sa prejaví výraznými príznakmi (smäd, časté močenie, únava, zrýchlené dýchanie) a vyskytuje sa najčastejšie v detskom veku a u mladých ľudí. Cukrovka 1. typu je geneticky podmienené ochorenie. Ďalším typom je tehotenská cukrovka spôsobená hormonálnymi zmenami v tele. Hyperglykémia v tomto prípade predstavuje riziko pre matku aj pre plod. Prevenciou je absolvovanie orálneho glukózového testu u doktora.

Cukrovka je problém, ktorí môže výrazne narušiť kvalitu života v osobnom ale aj v pracovnom živote. V súčasnosti počet pacientov s touto diagnózou každoročne rastie. Diabetes mellitus 2. typu nadobúda pandemický charakter. Na Slovensku za posledné roky počet diabetikov narástol o 17%, pričom sa najčastejšie pacienti liečia na cukrovku 2. typu (až 90%). Cukrovka je dlhodobé ochorenie, ktoré sa dá liečiť ale nedá sa úplne vyliečiť. Okrem farmakologickej liečby je potrebné dodržiavať vhodnú diétu doplnenú o správnu fyzickú aktivitu, ktorá pomáha udržať správnu hmotnosť a taktiež predchádza vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Výrazne treba obmedziť aj alkohol a nefajčiť. Každodenným meraním glukózy v krvi si pacient nastaví vhodné limity pri potrave ale aj pri fyzických aktivitách. Dôležité sú tiež pravidelné návštevy lekára.

Dodržiavaním správnych režimových opatrení si každý pacient nájde svoju cestu k plnohodnotnému životu s cukrovkou.